Lodaer Img

Лаборатория по охарактеризиране свойствата на пени, емулсии и порьозни материали

Лабораторията изследва структурата и свойствата на пени, емулсии и порьозни материали, определя размер на частици и молекулна маса, и анализира вискоеластични характеристики с модерна DLS, SLS и DWS апаратура. Резултатите подпомагат разработването на изолационни, конструкционни и катализаторни материали.

Описание на дейностите

  • разработване на комбинирани пени и емулсии, които позволяват получаването на материали с йерархична структура на порите
  • установяване на връзката между свойствата на течните пени и получените от тях неорганични порьозни материали, които могат да се използват за топло- и шумо-изолационни материали, леки конструкционни материали и като порьозни катализаторни носители,
  • оптимизация на получените материали за конкретни индустриални приложения
  • oпределяне на размер на частици в мътни проби;
  • oпределяне на молекулна маса на полимерни молекули.

Описание на услугите

Измерване на хидродинамичен радиус и разпределения по размери с DLS

Подробно описание на услугата: За извършване на изследването се използва LS спектрометър, LS Instruments AG. 

 

Измерване на инерчен радиус и/или вириален коефициент със SLS

Подробно описание на услугата: За извършване на изследването се използва LS спектрометър, LS Instruments AG.   

 

Измерване на размер на много мътни (концентрирани) проби с DWS

Подробно описание на услугата: Изследването се осъществява чрез DWS Rheo-Lab III, LS Instruments AG, DWS RheoLab™, който е последно поколение оптичен реометър. Апаратурата осигурява достъп до вискоеластични свойства на пробата и дава възможност за изследване на текстури и микроструктури, като същевременно изисква само малки обеми на пробата. Тъй като измерванията са безконтактни и неразрушителни, използването на плътно запечатана клетка за проби позволява изследвания на стабилността или срока на годност за дълги периоди за силно вискоеластични и крехки микроструктури, включително полимери, микрогелове, протеинови разтвори, емулсии, суспензии на частици, млечни и козметични продукти.

Определяне на микро-реологичните свойства на вискозни проби с DWS

Подробно описание на услугата: Изследването се осъществява чрез DWS Rheo-Lab III, LS Instruments AG, DWS RheoLab™, който е последно поколение оптичен реометър. Апаратурата осигурява достъп до вискоеластични свойства на пробата в изключително висок честотен диапазон и дава възможност за изследване на текстури и микроструктури, като същевременно изисква само малки обеми на пробата. Тъй като измерванията са безконтактни и неразрушителни, използването на плътно запечатана клетка за проби позволява изследвания на стабилността или срока на годност за дълги периоди за силно вискоеластични и крехки микроструктури, включително полимери, микрогелове, протеинови разтвори, емулсии, суспензии на частици, млечни и козметични продукти.

 

Изпитване на якост и опън

Подробно описание на услугата: Изследването прави възможно определяне на механичните свойства на материали и се осъществява чрез Апаратура за определяне на стабилността на материали при опън, Devotrans.

Предлагани услуги Цена в евро *
Измерване на хидродинамичен радиус и разпределения по размери с DLS66
Измерване на инерчен радиус и/или вириален коефициент със SLS66
Измерване на размер на много мътни (концентрирани) проби с DWS66
Определяне на микро-реологичните свойства на вискозни проби с
DWS
66
Изпитване на якост и опън33
Интерпретация на резултати за всеки тип измерване24

* Посочените цени са ориентировъчни и зависят от обхвата на научните изследвания. Включват ДДС в размер на 20%.

Апаратура

Апаратура за определяне на размера и концентрацията на частици със субмикронни и микронни размери, която е част от инфраструктурата за комплексно охарактеризиране на свойствата на получаваните порьозни материали и тяхната оптимизация за конкретни приложения. Има предназначение да се използва за наблюдение на нанометрови обекти, които са предварително замразени. Методът е особено подходящ за изследване на размер и форма на мицели, весикули и нанометрови емулсионни капки.

Апаратура за определяне на стабилността на материали при опън, Devotrans, се използва за определяне на механичните свойства на получените порьозни материали.

Контакти

Ръководител: Златина Митринова, zm@lcpe.uni-sofia.bg